تاریخچه شرکت لنوو

زندگی شخصی لیو شوانژی

لیو شوانژی در تاریخ ۲۹ آوریل سال ۱۹۴۴ در جیانگ سو در نزدیکی شانگهای چین به دنیا آمد. او بعد از گذراندن دوران دبیرستان در سال ۱۹۶۲ تصمیم گرفت که به‌عنوان خلبان وارد ارتش شود. او تمام امتحان‌های خلبانی را با موفقیت پشت سر گذاشت اما به دلیل مشکلاتی نتوانست وارد ارتش شود. او در پاییز همان سال وارد ارتش آزادی بخش مهندسین ارتباطات شد. او به دلیل گذشته‌ی خود برای کار در بخش‌های حساس رد صلاحیت شد و به مطالعه‌ی رادار پرداخت و در همین زمان بود که با علم کامپیوتر آشنایی پیدا کرد. او بعد از مدتی در سال ۱۹۷۰ به پکن رفت تار به‌عنوان مهندس در یک موسسه کامپیوتری مشغول به کار شود.

لیو در این شرکت روی توسعه‌ی کامپیوترها کار می‌کرد و در سال ۱۹۸۴ از کارش استعفا داد تا در دفتر آکادمی علوم چین مشغول به کار شود. او تا اوایل دهه‌ی ۱۹۸۰ به‌عنوان یک دانشمند کامپیوتر به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کرده بود اما هنوز هم نتوانسته بود به رضایت کامل شغلی برسد. او در بهترین سازمان تحقیقاتی علوم کامپیوتر چین کار می‌کرد اما درآمدش به اندازه‌ای نبود که بتواند خرج خانواده‌ی بزرگ خود را بدهد. تا اینکه در سال ۱۹۸۴ شرکت لجند را به همراه ۱۰ مهندس دیگر در یک دفتر کوچک بنیان‌گذاری کرد. لیو در توصیف کار خود گفت: «در آن زمان اقتصاد چین برنامه‌‌ریزی سفت و سختی داشت و فرصت شکوفایی شرکت‌های آزادی مانند ما بسیار سخت بود.» او می‌دانست که شرکت بودجه‌ی محدودی دارد و به همین دلیل باید نظارت دقیقی روی تمامی بخش‌های شرکت داشته باشد. لیو شوانژی در سال ۲۰۱۲ خودش را ریاست شرکت برکنار کرد.

داستان شکل‌گیری برند لنوو

 

لیو شوانژی (Liu Chuanzhi)، در تاریخ ۱ نوامبر سال ۱۹۸۴ به همراه یک گروه متشکل از ۱۰ مهندس در پکن شرکت لجند را بنیان‌گذاری کرد. سرمایه‌ی اولیه‌ی این شرکت ۲۰۰ هزار یوان، تقریبا معادل ۳۰ هزار دلار بود. نام این شرکت به مدت ۲۰ سال از ابتدای تأسیس، لجند بود. اما آن‌ها بعد از مدتی تصمیم گرفتند که فعالیت‌های خود را به صورت بین‌المللی گسترش دهند. از آنجایی که نام لجند قبلا توسط یک شرکت بین‌المللی ثبت شده بود، آن‌ها به فکر تغییر نام برند افتادند. بنابراین این شرکت در سال ۲۰۰۳ به‌طور عمومی اعلام کرد که نامش به لنوو تغییر کرده است. این اسم از ترکیب ۲ بخش Le (ابتدای کلمه‌ی Legend) و Novo، یک کلمه‌ی لاتین به معنای جدید گرفته شده است. بعد از این اتفاق شرکت لنوو ۱۸ میلیون یوان یعنی بیش از ۲.۵ میلیون دلار برای تبلیغ ۸ هفته‌ای برند خود خرج کرد. تبلیغات لنوو با شعار تبلیغاتی «برتری به طرز تفکر شما بستگی دارد» روی بیلبوردها پخش شده بود و تا پایان سال ۲۰۰۳ مبلغ ۲۰۰ میلیون یوان یعنی تقریبا ۳۰ میلیون دلار برای بازاریابی برند جدید هزینه شد.

بعد از راه‌اندازی شرکت، اولین تلاش آن‌ها برای وارد کردن تلویزیون با شکست مواجه شد. اما گروه لنوو با نظارت بر کیفیت کامپیوترها توانست خودش را مجددا احیا کند. این شرکت بعد از مدت کوتاهی با تولید بوردهای مداری برای کامپیوترهای شخصی شرکت آی‌بی‌ام توانست به اولین موفقیت بزرگ خود برسد. لنوو همچنین در ورود به بازار ساعت‌های دیجیتال شکست خورد. لیو در یکی از مصاحبه‌های خود گفت: «تیم مدیریتی ما معمولا برای انتخاب مسیر تجاری دچار اختلاف نظر می‌شد. اغلب این اختلاف‌ها میان من و اعضای تیم مهندسی رخ می‌داد. آن‌ها گمان می‌کردند اگر یک محصول کیفیت خوبی داشته باشد، کافی است و می‌تواند به فروش بالایی برسد. اما من می‌دانم که چنین عقیده‌ای صحت ندارد. بازار و عوامل دیگر نیز از جمله موارد تأثیرگذار در موفقیت یک محصول هستند.» بنابراین کم تجربه بودن اعضای کسب‌و‌کار شرکت باعث می‌شد که لنوو در سال‌های اول روزهای سختی را تجربه کند. لیو همچنین در ادامه‌ی صحبت‌های خود اضافه کرد: «اکثر ما دانشمند هستیم و درک صحیحی از بازار نداشتیم. ما همه چیزی را با آزمون و خطا یاد گرفتیم. این روش سرگرم کننده اما بسیار خطرناک بود.»

شرکت لنوو در ماه می سال ۱۹۸۸ اولین آگهی استخدام خودش را چاپ کرد. در آن زمان انتشار چنین آگهی‌هایی خیلی کم بود و آگهی آن‌ها در صفحه‌ی اول روزنامه‌ی China Youth News به چاپ رسید. بعد از انتشار این آگهی، ۵۰۰ نفر برای استخدام شدن درخواست دادند که ۲۸۰ نفر از میان آن‌ها برای شرکت در آزمون انتخاب شدند. درنهایت با ۱۲۰ نفر از پذیرفته شدگان آزمون مصاحبه شد. هدف آن‌ها این بود که ۱۶ نفر را استخدام کنند اما درنهایت به ۵۸ نفر پیشنهاد شغلی داده شد. از این ۵۸ نفر، ۱۸ نفر آن‌ها مدرک کارشناسی ارشد داشتند، ۳۷ نفر دارای مدرک کارشناسی بودند و ۳ دانش‌آموز هنوز وارد دانشگاه نشده بودند. میانگین سنی آن‌ها ۲۶ سال بود و جالب است بدانید که مدیرعامل فعلی این شرکت یعنی یانگ یوانکینگ (Yang Yuanqing) نیز در میان این افراد بود.

شرکت لنوو بالاخره موفق شد در سال ۱۹۹۰ اولین کامپیوتر ساخته شده توسط خودش را وارد بازار کند. دولت چین به لیو شوانژی اجازه داد که یک دفتر فرعی در هنگ‌کنگ راه‌اندازی کرده و به همراه ۵ کارمند دیگر به آنجا نقل مکان کنند. پدر لیو در این راه بسیار به او کمک کرد و از طریق مربیگری و تسهیل کارهای مرتبط با وام، جاه طلبی‌های فرزند خود را افزایش داد. لیو و همکارانش در سال ۱۹۸۸ وارد هنگ‌کنگ شدند. آن‌ها در این دوره به شدت در هزینه‌های خود صرفه‌جویی می‌کردند. به‌عنوان مثال به جای استفاده از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی پیاده‌روی می‌کردند و جلسات خود را برای حفظ ظاهر در اتاق هتل برگزار می‌کردند.

سهام شرکت لنوو در سال ۱۹۹۴ در لیست سهام‌های هنگ‌کنگ قرار گرفت و ارزش آن تا ۳۰ میلیون دلار افزایش پیدا کرد. بعد از این اتفاق سهام شرکت برای خرید در اختیار عموم قرار گرفت. بسیار از تحلیل‌گران در مورد لنوو خوش‌بین بودند و این شرکت به پاس مدیریت خوب و رشدی که در این مدت داشت مورد قدردانی قرار گرفت. بعد از عمومی شدن سهام شرکت، مدیران آن تصور می‌کردند که هدف از انجام چنین کاری تنها افزایش میزان سرمایه است.

آن‌ها هیچ تجربه‌ای در مورد اداره‌ی یک شرکت عمومی نداشتند و با قوانین و مسئولیت‌های آن آشنا نبودند. لیو گاهی‌اوقات در سخنرانی‌های خود جملات نادرستی به کار می‌برد. این اتفاق چندین بار تکرار شد تا لیو متوجه شد که باید از جملات مناسب‌تری در سخنرانی‌های عمومی استفاده کند. او اولین باری که در یک کنفرانس اروپایی ظاهر شد تا در مورد سهام شرکت صحبت کند، فکر نمی‌کرد که با موج عظیمی از سوال‌های شرکت‌کنندگان روبه‌رو شود.

او بسیار تعجب کرده بود و حتی احساس کرد که به او توهین شده است. لیو بعد از این اتفاق متوجه شد که سهام‌داران روی صحبت‌های او حساب باز می‌کنند و باید قضیه را جدی‌تری بگیرد.

شرکت لنوو در سال ۲۰۱۵ لوگو و شعار تبلیغاتی جدید «نوآوری همچنان ادامه دارد» را به طرفداران خود معرفی کرد.

وضعیت کنونی برند لنوو

شرکت لنوو با سرعت بسیار بالایی در حال رشد است. این شرکت تا سال ۲۰۱۵ حدود ۱۰۰ میلیون از لپ‌تاپ‌های ThinkPad خود را به فروش رساند. لنوو گام‌های زیادی برای پیشرفت تکنولوژی چین برداشته است و هر سال میزبان رویدادهای مرتبط با تکنولوژی این کشور است. این شرکت در سال ۲۰۱۶ در لیست ۵۰۰ شرکت برتر مجله‌ی فوربز قرار گرفت و به‌عنوان ۲۰۲ امین شرکت انتخاب شد. لنوو همچنین به‌عنوان یکی از ۵۰ شرکت برتر در زمینه‌ی نوآوری از سوی گروه Boston Consulting انتخاب شده است. این شرکت در ابتدای کار خود با سختی‌های زیادی مواجه شد و پروژه‌های شکست خورده‌ی بسیاری را تجربه کرد. بنیان‌گذاران این شرکت هیچ شناختی از بازار تکنولوژی نداشتند و همین موضوع روند رشد آن‌ها را به تأخیر انداخت. اما در نهایت لنوو توانست راه خودش را پیدا کرده و به‌عنوان یکی از ۳ تولیدکننده‌ی برتر کامپیوترهای شخصی در جهان شناخته شود. شرکت لنوو در حال حاضر در بیش از ۶۰ کشور شعبه داشته و بیش از ۶۰ هزار کارمند در سراسر دنیا دارد.

مهرداد
کانال تلگرام

اخبار مقالات و تخفیفات گروهی را دنبال کنید

https://t.me/SYS_ARYA
پیشنهاد لحظه ای
ارسال دیدگاه